Bir çatı altında biz olabilmek… Ortak paydalarda buluşup farklılıkları koruyabilmek… Gerçeklerden kopmadan hayallerimizin peşinden gitmek…

YTÜFOK; biz fotoğraf çekmeye/izlemeye gönül vermiş fotoğraf severlerin bir araya gelmesini sağlayan, Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bir kulüptür. Kurulduğu 1994 yılından beri amatör fotoğrafçı ruhu taşıyan gayretli üyelerinin çabaları sonucu YTÜ’nün saygın kulüplerinden biri haline gelmiştir.

Peki YTÜFOK ne yapıyor?

YTÜFOK olarak iki adet karanlık odaya, bir adet kütüphaneye ve bir adet fotoğraf çekim stüdyosuna sahibiz. Eğitim haftaları sürecinde üyelerimize karanlık oda ve stüdyo kullanım teknikleri eğitimi olanaklarını sağlıyoruz.

Gelenek haline gelmiş cuma söyleşileri ile üyelerimize sıcak bir arkadaşlık ortamı içinde temel fotoğraf teknikleri ve farklı fotoğraf disiplinleri ile ilgili eğitimler sunuyoruz.  Teknik eğitimler ile başlayan söyleşi zaman geçtikçe usta fotoğrafçıların da katılımı ile fotoğraf üzerine tartışılıp, konuşulabilen sohbetler halini alıyor. Amacımız üyelerimizin fotoğrafta ilk adımlarını atmalarını ve yaratıcı yönlerini keşfetmelerini sağlamak ve bunu yaparken, onları yönlendirmemeye özen gösteriyoruz. Her ne kadar kulüp yapısı itibariyle belli ortak paydalarda hareket etsek de bizi geliştirenin farklılıklarımız olduğunun bilincinde hareket ediyoruz. Farklılıklarımızla besleniyoruz!
Cuma söyleşilerimizi takip eden süreçte; öğrendiklerimizi pratiğe dökmek ve İstanbul’u bucak bucak gezip görülmemiş yerini bırakmamak adına pazar gezileri düzenliyoruz. Üstelik senede iki kez şehir dışına da gidiyoruz.

Tüm bu teorik ve pratik çalışmaların ardından, düzenlediğimiz atölyeler ile de fotoğraf projeleri üretmek amaçlı çalışmalar yapıyor, bir yandan da öğrenmeye, tecrübe paylaşımlarına ve gelişmeye devam ediyoruz.

Bu sene yedincisini düzenlediğimiz, Türkiye’nin ilk ücretsiz fotoğraf festivali olan Fkare Fotoğraf Festivali ile; ilham aldığımız sanatçılarla daha yolun başında olan sanata ilgili gençleri, üretim temelinde karşılıklı bir paylaşım sürecine dahil ediyoruz. Genç amatör fotoğrafçılara yeni ufuklar kazandırmayı amaçladığımız bu festivalde proje üretim ve fotoğrafın felsefi yanı konusunda kazanılacak deneyimlerle daha başarılı işler çıkarılmasını ve genç fotoğrafın gelişmesini hedefliyoruz. Fkare sayesinde üyelerimize profesyonel fotoğrafçılarla çalışma ve tecrübelerinden yararlanma imkanları sağlıyoruz. Tüm bu paylaşım sürecinin ardından katılımcılara projelerini sergileyebilecekleri bir sergi imkanı sunuyoruz.

YTÜFOK nedir, ne yapar diye özetlemek gerekirse; fotoğraf çekmenin yanında, birbirinin muhabbetinden zevk alan, gülmeyi eğlenmeyi alışkanlık haline getirmiş koskocaman bir ailedir.